Murat Kaplan Kimdir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı (ELL) lisans eğitiminin ardından, aynı alanda yaptığı tezsiz ve ELT (İngilizce Dil Öğretimi) alanında tezli Yüksek Lisans programlarını bitiren Kaplan, 2001 yılında dil öğrenim metotları ve pedagoji sahasında tamamladığı doktora çalışması neticesinde Pedagoji Doktoru unvanı aldı.

(İngilizce Online) Psikoloji diploma programını başarıyla bitiren ve halen benzer bir programda Sosyoloji öğrenciliği devam eden Kaplan, bilimsel araştırmalarını Klinik Psikoloji, Davranış Bilimleri, Adli Psikoloji, Kriminoloji, Kriminal Antropoloji, Yüz Algısı, İnsan Tanıma Yöntemleri ve Nöro-Linguistik alanlarında yoğunlaştırdı.  

40 yılı aşan süredir – toplamda 4 Çinli ustayla – Geleneksel Çin Savaş Sanatları çalışan Kaplan, ilk 18 yıllık eğitimleri sonrasında kendisine verilen ustalık yetkisi için Etkili İletişim, Farkındalık, Psikolojik Harp, Geleneksel Çin Tıbbı, Yüz Okuma, Davranış ve Karakter Analizi, Beden Dili, Kriz Yönetimi, Hitabet ve Liderlik gibi konularda eğitimlerini başarıyla tamamladı ve sonrasında bu konularda çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlara eğitimler verdi.

Savaş sanatları dünyasının tanıdığı bir isim olan Kaplan, yaptığı çalışmalar neticesinde aşağıdaki ödüllere layık görüldü:

  • Dünya Savaş Sanatları Konseyi (World Wide Martial Arts Council) tarafından gerçekleştirilen 'Wing-Chun Alanında Savaş Sanatları Unvanı' ve WWMAC Türkiye Direktörü atanması – 2013, Amerika.
  • Action Martial Arts Magazine Hall of Honors'da 'Yaşam Boyu Başarı' (Silver Lifetime Achievement) ödülü – 2014, Atlanta City, Amerika.
  • Munich Hall of Honors and Spirit, 'Yılın Savaş Sanatları Ustası' ödülü - 2015, Almanya.
  • İsviçre Savaş Sanatları Onur Ödülleriorganizasyonu, 'Gold Award' (Altın Ödül) ve 'Savaş Sanatları Elçisi' unvanı – 2016, İsviçre.

Aktif olarak savaş sanatları eğitimleri veren Kaplan, halen Türkiye Wushu Federasyonu Wing-Chun Eğitim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 

Uzun süre yurtdışında akademik çalışmalar yapan Kaplan, bulunduğu ülkelerde British CouncilPeace CorpseUSIS gibi organizasyonların düzenledikleri mesleki gelişim programını başarıyla tamamladı. 

İtalya-Polonya-Belçika ortaklı bir AB Yüksek Lisans Projesinde 'Proje Yöneticisi' olarak çalıştı.

Bir bireysel dil öğrenim modellemeleri ve tasarımı yöntemi olan (Individual Learning Modeling and Designing'ILMoD'u geliştiren Kaplan, yurtiçi ve dışında Yabancı Diller Okullarının kuruculuklarını ve danışmanlıklarını yaptı. 

Yurtdışında bulunduğu dönemlerde farklı ülkelerin özel birim personellerine Etkili İletişim, Hayatta Kalma, Liderlik ve Yakın Dövüş gibi konularda eğitimler verdi.

TEDx Konferanslarında 3 kez konuşmacı olarak katılan Kaplan, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda prestijli organizasyonda konuk konuşmacı olarak davet edilmektedir.

Bir dönem yurtdışındaki üniversitelerin ilgili bölümlerde ders kitabı olarak da okutulan çok sayıda İngilizce, Rusça ve Kazakça Akademik Kitap yayınlayan Kaplan, bu kitaplarının yanı sıra savunma sanatları prensipleri doğrultusunda yazdığı Sürdürülebilir Farkındalık ve Kişisel Dönüşüm alanında da eserler kaleme aldı.

Kaplan'ın 2018 yılında okuyucularıyla buluşan 3 kitaplık serinin ilki 'Yüz Okuma Sanatı', 2019'da yayımlanan 'Yüz Okuma Sanatı - Genişletilmiş İkinci Baskı' ve yine aynı yıl yayımlanan 'Yüz Okuma Sanatı 2' isimli kitapları ve 2019'da e-kitap olarak yayımlanan Wing-Chun Kung-Fu kitabıyla birlikte yayınladığı toplam kitap sayısı 26'ya ulaşmıştır.

İyi derecede İngilizce, Rusça, Lehçe ve Kazakça, orta derecede Almanca ve temel düzeyde Çince konuşan Kaplan, halen Antalya Bilim Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü ve Üniversite içerisinde çeşitli idari görevlerini devam ettirmektedir.

Kaplan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

   

Fotoğraflar