Murat Kaplan Kimdir?

Murat Kaplan

Araştırmacı Yazar, Bilim İnsanı

Adli Psikoloji Uzmanı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans eğitiminin ardından, aynı alanda yaptığı tezsiz ve İngilizce Dil Öğretimi alanında yaptığı tezli Yüksek Lisans programlarını bitiren Kaplan, 2001 yılında tamamladığı doktora çalışması neticesinde Pedagoji Doktoru ünvanı aldı. 

Takip eden dönemlerde araştırmalarını yoğun olarak insan davranışı üzerine yönelten Kaplan, yüksek başarıyla tamamladığı İngilizce Psikoloji diploma programının ardından Adli Psikoloji Uzmanlığı ve Adli Belge İnceleme Uzmanlığı eğitimlerini de bitirerek bu alanlarda uzmanlık yetkilerini aldı.

İnsan davranışı üzerine yetkinliğini artırmak üzere Uygulamalı Davranış Analizi (Applied Behavioral Analysis) adlı İngilizce bir eğitim programını da başarıyla tamamlayan Kaplan, halen İngilizce Klinik Psikoloji ve Nöro-Psikoloji eğitimlerine devam ettirmektedir. Kaplan, halen Antalya Bilim Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürlüklerini sürdürmekte, aynı zamanda Donja Gorica Üniversitesi'nde misafir bilim insanı olarak yüksek lisans gruplarına dersler vermektedir.

21 Kasım 2020 ve 10 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlene iki farklı uluslararası konferansta sunduğu bilimsel tebliğiyleriyle 2 kez 'Best Research Paper' (En İyi Araştırma) ödülüne layık görülmüştür.

40 yılı aşan süredir – toplamda 4 Çinli ustaylaGeleneksel Çin Savaş Sanatları çalışan Kaplan, ilk 18 yıllık eğitimleri sonrasında kendisine verilen ustalık yetkisi için Farkındalık, Geleneksel Tıp, Mian Xiang (Yüz Analizi), Beden Dili Analizi, Hitabet ve Liderlik gibi konularda eğitimlerini başarıyla tamamladı ve sonrasında bu konularda çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlara eğitimler verdi. 

Yaptığı çalışmalar neticesinde savaş sanatları alanında birçok ödüle layık görülen Kaplan, aktif olarak Wing-Chun, Qigong/Taiji ve farkındalık eğitimleri vermeye devam etmektedir. 

TEDx Konferanslarında 3 kez konuşmacı olarak katılan Kaplan, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda prestijli organizasyona konuk konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

Kaplan 2020 yılı itibariyle toplamda 30 kitap yayımlamıştır.

Kaplan, İnsan Okuryazarı ve Niyet Dedektifi kavramlarını literatüre kazandırarak 'insan tanıma yöntemleri' alanında kullanan isim olması nedeniyle bu sahada yapılan çalışmalarda öncü olarak kabul edilmektedir.

Kaplan, Türkçe ve İngilizce'nin yanısıra 5 dilde daha akıcıdır.