Murat Kaplan Kimdir?

Murat Kaplan

Araştırmacı Yazar, Bilim İnsanı

Adli Psikoloji (ve Adli Belge İnceleme) Uzmanı

İnsan Tanıma Yöntemleri Uzmanı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans eğitiminin ardından, aynı alanda yaptığı tezsiz ve İngilizce Dil Öğretimi alanında yaptığı tezli Yüksek Lisans programlarını bitiren Kaplan, 2001 yılında Dil Öğrenim Metotları ve Pedagoji sahasında tamamladığı doktora çalışması neticesinde Pedagoji Doktoru ünvanı aldı. 

Ek olarak İngilizce Psikoloji diploma programını yüksek başarıyla bitiren Kaplan, Adli Psikoloji Uzmanlığı ve Adli Belge İnceleme Uzmanlığı yetkilerine sahiptir. 

21 Kasım 2020 ve 10 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlene iki farklı uluslararası konferansta sunduğu bilimsel tebliğiyleriyle 2 kez 'Best Research Paper' (En İyi Araştırma) ödülüne layık görülmüştür.

40 yılı aşan süredir – toplamda 4 Çinli ustaylaGeleneksel Çin Savaş Sanatları çalışan Kaplan, ilk 18 yıllık eğitimleri sonrasında kendisine verilen ustalık yetkisi için Farkındalık, Etkili İletişim, Psikolojik Harp, Geleneksel Tıp, Yüz Okuma-Davranış ve Karakter Analizi, Beden Dili Analizi, Kriz Yönetimi, Hitabet ve Liderlik gibi konularda eğitimlerini başarıyla tamamladı ve sonrasında bu konularda çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlara eğitimler verdi. 

Yaptığı çalışmalar neticesinde birçok ödüle layık görülen Kaplan, aktif olarak savaş sanatları eğitimleri vermeye devam etmekte ve federasyon bünyesinde Wing-Chun Eğitim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 

TEDx Konferanslarında 3 kez konuşmacı olarak katılan Kaplan, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda prestijli organizasyona konuk konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

Kaplan 2020 yılı itibariyle toplamda 29 kitap yayımlamıştır.

Kaplan, İnsan Okuryazarı ve Niyet Dedektifi kavramlarını literatüre kazandırarak 'insan tanıma yöntemleri' alanında kullanan isim olması nedeniyle bu sahada yapılan çalışmalarda öncü olarak kabul edilmektedir.

Halen Antalya Bilim ÜniversitesiYabancı Diller Yüksekokulu ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlükleri görevlerini devam ettirmektedir Kaplan, Türkçe ve İngilizce'nin yanısıra 5 dilde daha akıcıdır.  

      

(Clubhouse: @kaplan_edu / Murat Kaplan)