Murat Kaplan Kimdir?

Murat Kaplan

Araştırmacı Yazar, Bilim İnsanı

İnsan Tanıma Yöntemleri Uzmanı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans eğitiminin ardından, aynı alanda yaptığı tezsiz ve İngilizce Dil Öğretimi alanında tezli Yüksek Lisans programlarını bitiren Kaplan, 2001 yılında Dil Öğrenim Metotları ve Pedagoji sahasında tamamladığı doktora çalışması neticesinde Pedagoji Doktoru ünvanı aldı. 

İngilizce Psikoloji diploma programını başarıyla bitiren ve halen lisans düzeyinde Sosyoloji öğrenciliği devam eden Kaplan, bilimsel araştırmalarını Klinik Psikoloji, Davranış Bilimleri, Adli Psikoloji, Kriminoloji, Kriminal Antropoloji, Yüz Algısı, İnsan Tanıma Yöntemleri ve Nöro-Linguistik alanlarında yoğunlaştırdı.  

40 yılı aşan süredir – toplamda 4 Çinli ustaylaGeleneksel Çin Savaş Sanatları çalışan Kaplan, ilk 18 yıllık eğitimleri sonrasında kendisine verilen ustalık yetkisi için Etkili İletişim, Farkındalık, Psikolojik Harp, Geleneksel Çin Tıbbı, Yüz Okuma, Davranış ve Karakter Analizi, Beden Dili, Kriz Yönetimi, Hitabet ve Liderlik gibi konularda eğitimlerini başarıyla tamamladı ve sonrasında bu konularda çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlara eğitimler verdi. 

Yaptığı çalışmalar neticesinde birçok ödüle layık görülen Kaplan, aktif olarak savaş sanatları eğitimleri vermeye devam etmekte ve halen Türkiye Wu-shu Federasyonu Wing-Chun Eğitim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 

TEDx Konferanslarında 3 kez konuşmacı olarak katılan Kaplan, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda prestijli organizasyonda konuk konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

Kaplan'ın yayınladığı toplam kitap sayısı 2020 yılı itibariyle 29'a ulaşmıştır.

Kaplan, İnsan Okuryazarı ve Niyet Dedektifi kavramlarını bulup ilk kez 'insan tanıma yöntemleri' alanında kullanan isim olması nedeniyle bu sahada yapılan çalışmalarda öncü olarak kabul edilmektedir.

Halen Antalya Bilim ÜniversitesiYabancı Diller Yüksekokulu ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini devam ettirmektedir Kaplan, İngilizce'nin yanısıra 5 dilde daha akıcıdır.  

   

Fotoğraflar