Murat Kaplan Kimdir?

Murat Kaplan

Araştırmacı Yazar, Bilim İnsanı

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans eğitiminin ardından İngilizce Dil Öğretimi alanında yaptığı tezli Yüksek Lisans programını bitiren Kaplan, 2001 yılında tamamladığı doktora çalışması neticesinde Pedagoji Doktoru ünvanı aldı. 

Takip eden dönemlerde araştırmalarını yoğun olarak insan davranışı üzerine yönelten Kaplan, yüksek başarıyla tamamladığı İngilizce Psikoloji Diploma Programının (Diploma in Psychologyardından Adli Psikoloji Uzmanlığı ve Adli Belge İnceleme Uzmanlığı eğitimlerini de bitirerek bu alanlarda uzmanlık yetkilerini aldı.

İnsan davranışı üzerine yetkinliğini artırmak üzere aldığı İngilizce eğitimlerin bir kısmı aşağıdaki gibidir: 

 • Kriminal Psikoloji Diploma Programı
 • Kriminal Profil Çıkarma/Profilleme
 • Uygulamalı Davranış Analizi
 • Zihin Sağlığı Diploma Programı
 • Çocuk Psikolojisi
 • El Yazısı ve İmzadan Kişilik Analizi
 • Beden Dili Diploma Programı
 • Nöro-Psikoloji Diploma Programı

Antalya Bilim Üniversitesi'ndeki akademik ve idari pozisyonlarına ek olarak Dr. Kaplan 2022-2023 eğitim öğretim yılından beri Montenegro'daki University of Donja Gorica (UDG) Filoloji Fakültesi'nde öğretmen yetiştirmek üzere açılan yüksek lisans programında da eğitimler vermeye devam etmektedir.

21 Kasım 2020 ve 10 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlene iki farklı uluslararası konferansta sunduğu bilimsel tebliğiyleriyle 2 kez 'Best Research Paper' (En İyi Araştırma) ödülüne layık görülmüştür.

Kısa Savaş Sanatları Özgeçmişşi

Küçük yaşlarda Tekvando (Tae-Kwon-Do) ile başladığı savaş sanatları eğitimini Kung-Fu ile devam ettiren Sifu Murat Kaplan (Kwok Chung Sien - 郭忠诚), ilk ustaları Sifu Lee Peng ve Sifu Nevzat Bayrak ile bir Güney Çin aile sistemini çalışmış, ilerleyen dönemlerde aldığı eğitimlerle Çin Kemposu alanında da ustalık yetkisi almıştır. (Fakat Kaplan kendi gelişimine katkı sağlamak üzere yaptığı çalışmalara rağmen bu alanda eğitimler vermeyi tercih etmemiştir.)

2024 itibarıyla toplamda 46 yılı bulan bir süredir  – 4 Çinli ve bir de Türk ustayla – Geleneksel Çin Savaş Sanatları çalışan Kaplan, ilk 18 yıllık eğitimleri sonrasında kendisine verilen ustalık yetkisi için Farkındalık, Geleneksel Tıp, Miyan Şian (Yüz Okuma Sanatı), Beden Dili Analizi (Sözsüz İletişim), Hitabet ve Liderlik gibi konularda eğitimlerini başarıyla tamamladı ve sonrasında bu konularda çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlara eğitimler verdi. 

Yaptığı çalışmalar neticesinde savaş sanatları alanında birçok ödüle layık görülen Kaplan, aktif olarak Wing-Chun, Qigong/Taiji ve farkındalık eğitimleri vermeye devam etmektedir. Kaplan'ın bu alanda aldığı ödüllerden bazıları şunlardır:

 • Dünya Savaş Sanatları Konseyi (World Wide Martial Arts Council) tarafından gerçekleştirilen 'Wing-Chun Alanında Savaş Sanatları Ustası Ünvanı' ve WWMAC Türkiye Direktörü atanması - 2013, Amerika.
 • Action Martial Arts Magazine Hall of Honors'da 'Yaşam Boyu Başarı' ödülü (Silver Lifetime Achievement) - 2014, Atlanta City, Amerika.
 • Munich Hall of Honors and Spirit, 'Yılın Savaş Sanatları Ustası' ödülü - 2015, Almanya.
 • İsviçre Savaş Sanatları Onur Ödülleri organizasyonu, 'Gold Award' (Altın) ve 'Savaş Sanatları Elçisi' ünvanı - 2016, İsviçre.

TEDx Konferanslarına 3 kez konuşmacı olarak katılan Kaplan, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda prestijli organizasyona konuk konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

Kaplan yazdığı (bir kısmı üniversitelerde ders kitabı olarak okutulançok sayıda bilimsel içerikli kitba ek olarak sürdürülebilir farkındalık temalı 5 kitaplık bir set ve insan tanıma yöntemleri alanında öne çıkan 3 kitap kaleme almıştır.

Kaplan, İnsan Okuryazarı ve Niyet Dedektifi kavramlarını literatüre kazandırarak 'insan tanıma yöntemleri' alanında kullanan ilk isim olması nedeniyle bu sahada yapılan çalışmalarda öncü olarak kabul edilmektedir.

Ana dili Türkçe'ye ek olarak ileri düzeyde İngilizce, akıcı şekilde Rusça, Kazakça ve Lehçe konuşan Kaplan, diğer birkaç dilde de orta seviye becerilere sahiptir.

      

Fotoğraflar