Murat Kaplan Kimdir?

Murat Kaplan

Araştırmacı Yazar, Bilim İnsanı

İnsan Okuryazarlığı Sistemi Uzmanı ve Kurucusu

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans eğitiminin ardından, aynı alanda yaptığı tezsiz ve İngilizce Dil Öğretimi alanında yaptığı tezli Yüksek Lisans programlarını bitiren Kaplan, 2001 yılında Dil Öğrenim Metotları ve Pedagoji sahasında tamamladığı doktora çalışması neticesinde Pedagoji Doktoru ünvanı aldı. 

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine ek olarak yurtdışı programında bir İngilizce Psikoloji diploma programını yüksek başarıyla bitiren Kaplan, Kriminal Psikoloji, Adli Psikoloji, Nöro-Psikoloji, İnsan Tanıma Yöntemleri ve İletişim alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaplan, bahsi geçen araştırma alanlarında ulusal ve uluslararası akademik platformlarda tebliğler sunmaya ve aktif olarak eğitimler vermeye de devam etmektedir.

21 Kasım 2020 tarihli Eurasian Conference on Language and Social Sciences  (Avrasya Dil ve Sosyal Bilimler Konferansındaki) 'Can Facial Analysis Methods Be an Alternative and More Effective Way for Assigning Teachers to Proper Age Groups?' ve 10 Nisan 2021 tarihli International Online Conference on Economics and Social Sciences (Uluslararası Online Ekonomi ve Sosyal Bililmler Konferansındaki) 'Daha Etkili Öğretmen-Öğrenci Uyumu ve İletişimi İçin Yüz Analizi Yöntemleri' başlıklı bilimsel tebliğiyleriyle 2 kez 'Best Research Paper' (En İyi Araştırma) ödüllüne layık görülmüştür.

40 yılı aşan süredir – toplamda 4 Çinli ustaylaGeleneksel Çin Savaş Sanatları çalışan Kaplan, ilk 18 yıllık eğitimleri sonrasında kendisine verilen ustalık yetkisi için Etkili İletişim, Farkındalık, Psikolojik Harp, Geleneksel Çin Tıbbı, Yüz Okuma, Davranış ve Karakter Analizi, Beden Dili, Kriz Yönetimi, Hitabet ve Liderlik gibi konularda eğitimlerini başarıyla tamamladı ve sonrasında bu konularda çeşitli ulusal ve uluslararası kurumlara eğitimler verdi. 

Yaptığı çalışmalar neticesinde birçok ödüle layık görülen Kaplan, aktif olarak savaş sanatları eğitimleri vermeye devam etmekte ve halen federasyon bünyesinde Wing-Chun Eğitim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. 

TEDx Konferanslarında 3 kez konuşmacı olarak katılan Kaplan, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çok sayıda prestijli organizasyonda konuk konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

Kaplan'ın yayınladığı toplam kitap sayısı 2020 yılı itibariyle 29'a ulaşmıştır.

Kaplan, İnsan Okuryazarı ve Niyet Dedektifi kavramlarını literatüre kazandırarak 'insan tanıma yöntemleri' alanında kullanan isim olması nedeniyle bu sahada yapılan çalışmalarda öncü olarak kabul edilmektedir.

Halen Antalya Bilim ÜniversitesiYabancı Diller Yüksekokulu ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini devam ettirmektedir Kaplan, İngilizce'nin yanısıra 5 dilde daha akıcıdır.  

      

(Clubhouse: @kaplan_edu / Murat Kaplan)