Farkındalık Çalışmaları

Farkındalıklı birey olmak ön şartıyla tasarlanan çalışmalar (ve söyleşilerdeMK Eğitim Danışmanlık olarak niyetimiz 'sosyal, kişisel ve mesleki alanda ulaşılacak sağlık ve huzur halinin', bütüncül ve sürdürülebilir bir düzeye taşınmasıdır.

Bu temel düşünceyle koruyucu hekimlik prensiplerinin bir benzeri olan 'Koruyucu ve Sürdürülebilir Farkındalık Çalışmaları' başlığı altında oluşturulan müfredat ile bireysel, kurumsal ve toplumsal 'sürdürülebilir iyilik hali' hedeflenmektedir. 

'Koruyucu (Önleyici ya da Sürdürülebilir) Farkındalık Çalışmaları' (KOFAÇ) kavramları ve ortak müfredatı MK Eğitim Danışmanlık tarafından geliştirilen ve fevkalade etkili bir bütüncül sağlık ve çağımızın görünen-görünmeyen saldırılarına karşı ayakta ve güçlü kalma yöntemidir.'

Savunma ve savaş sanatları* prensiplerine dayanan KOFAÇ çalışmaları ‘mücadele etmek’, 'kontrol etmek’ veya ’savaşmak'tan çok, onları 'bütüncül şekilde anlamak’ düşüncesine dikkat çeker.

O yüzdendir ki ‘savunma ve savaş sanatı’ ifadesi, birbirlerinden ayrılmaz şekilde var olan ve varlıklarını ancak o denge halinde sürdürebilecek olan, 'hayatın tüm unsurlarıyla bir uyum içinde yaşama sanatı’ şeklinde anlaşılmaktadır.

Bu anlamda çalışmalarımızda takip ettiğimiz 'savunma ve savaş sanatları' prensiplerinin çoğunluğun anladığı şekilde dövüşmekle, savaşmakla ya da mücadele etmekle doğrudan bir alakası yoktur.

Bu düşünceye göre ‘yaşam, bütün unsurlarıyla bütündür, bölünemez’.

NOT: MK Eğitim Danışmanlık olarak yıl boyunca birkaç kez olmak üzere ÜCRETSİZ 'Farkındalık Söyleşisi' yapılmaktadır. Bu söyleşilerin tarih ve konu başlıklarını sayfamızın Etkinlikler kısmında bulabilirsiniz. 

Eğitmen: Dr. Murat Kaplan

'Koruyucu (Önleyici ya da Sürdürülebilir) Farkındalık Çalışmaları' hakkında bilgi almak ve örnek çalışmalarımıza katılmak için lütfen websitemizin 'Haberler' ve 'Etkinlikler' kısımlarımızı takip edin ve randevu almak için bize ulaşın: mkaplan04@yahoo.com