Murat Kaplan Kimdir?

Eğitim Özgeçmişi:

İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine lisans eğitimi yaptı.

Yapmış olduğu Yüksek Lisans çalışmalarının ardından dil öğrenim metotları ve pedagoji alanında Doktora çalışmasına ek olarak NLP ve iletişim eğitimleri aldı.

Biri Kanada, diğeri İskoçya'da olmak üzere iki doktora üzeri çalışma (Post Doc.) bursu kazandı.

18 yıl süren ilk Geleneksel Çin Savunma Sanatları çalışmaları ardından kendisine ustalık yetkisi verildi. Bu eğitimlerin gereği olarak çalışmaları süresince etkili iletişim, farkındalık, geleneksel Çin tıbbı, yüz okuma ve karakter analizi, beden dili analizi, kriz yönetimi ve liderlik konularında eğitimler aldı ve bu konularda çeşitli uluslararası kurumlara eğitimler verdi. Bahsi geçen alanlarda çalışmalarını devam ettiren Kaplan, savaş sanatları eğitimlerinde 40 yılı aşkın süredir çeşitli uluslararası platformlarda ülkemizi başarıyla temsil etmektedir. 

Birçoğu yurtdışında olmak kaydıyla çok sayıda saygın kurumda düzenlenen mesleki eğitimleri katıldı; 'eğiticinin eğitimi' sertifikasını da başarıyla aldıktan sonra eğitmen yetiştirme programlarında çeşitli görevler aldı.

Psikoloji alanında (online) diploma programını başarıyla bitiren Kaplan, aynı şekilde Sosyoloji alanındaki diploma programında da öğrenciliğe devam etmekte ve 'Klinik Psikoloji' çalışmalarını sürdürmektedir. 

 

Profesyonel Geçmişi:

Lisans eğitimi sürerken, Berlitz Dil Okullarının mesleki gelişim eğitimlerine katıldı; aynı kurumda stajer olarak eğitimler verdi.

Lisans eğitiminin ardından yüksek lisans yapmak üzere yurtdışına gitti.

Bulunduğu ülkelerde birçok British Council, Peace Corpse, USIS gibi organizasyonların mesleki gelişim programını başarıyla tamamladı. 

Yurtiçi ve dışında görev yaptığı üniversitelerde çeşitli idari görevler yaptı.

İtalya-Polonya-Belçika ortaklı bir AB yüksek lisans projesinde 'Proje Yöneticisi' olarak çalıştı; İtalyan ve Polonyalı proje ortaklarıyla program planlama ve tasarımları yaptı; yüksek lisans programında yöneticilik yaparken aynı programda Etkili İletişim dersleri verdi.

Bir bireysel dil öğrenim modellemeleri ve tasarımı yöntemi olan (Individual Learning Modeling and Designing'ILMoD'u geliştirdi. 

Yurtiçi ve dışında Yabancı Diller Okulları kuruculuklarını yaptı. 

Polonya'nın başkenti Varşova'da görev yaparken Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin ve Konfüçyüs Sınıfları'nın açılışlarında aktif görevler aldı.

Ülkemizin önde gelen eğitim kurumlarına yabancı dil danışmanlığı yaptı.

Bulunduğu ülkelerin özel birimlerinin personellerine etkili iletişim, hayatta kalma, liderlik ve yakın dövüş gibi konularda eğitimler verdi.

3 kez TED Talks bünyesinde düzenlenen TEDx Conference ve bir kez de yerel Mini TED Talk etkinlikliğinde konuşmacı olarak katıldı.

Birçoğu yurtdışındaki üniversitelerin ilgili bölümlerde ders kitabı olarak da okutulan çok sayıda İngilizce, Rusça ve Kazakça akademik kitap yayınladı.

Akademik kitaplarının yanı sıra savunma sanatları prensipleri doğrultusunda yazdığı sürdürülebilir farkındalık ve kişisel dönüşüm kitapları yayınladı. (Hiç, Hatırla ve Unut, Sonun Başlangıcı, Hiç Yoktan İyidir, Kaplan Köşesinden) Bu kitapların 8'ine Google Play Books'tan ulaşabilirsiniz.

2002 yılından bu yana yeminli tercüman olarak görev yapma yetkisine sahiptir.

Spor dergileri ve online bazı gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.  

Halen Antalya Bilim Üniversitesi YDYO Müdürlüğü ve Üniversite içerisinde çeşitli idari görevlerini devam ettiren Kaplan, Antalya'da kendi kurmuş olduğu eğitim danışmanlık şirketinde bireysel ve kurumsal iletişimNLPbireysel dil öğrenme modellemeleri danışmanlığıbireysel ve kurumsal Ch'an terapileri (Çin evren bilimi temel prensipleri çerçevesinde bedensel, zihinsel ve ruhsal dönüşüm rehberliği), savaş sanatları prensipleri ışığında bireysel, kurumsal ve aile danışmanlıkları yapmakta ve farkındalık atölyeleri ve geleneksel Çin Tıbbı ve Qigong/Taiji eğitimleri vermektedir.

Kaplan, bütün bahsi geçen görevlerinin yanı sıra AIESEC Antalya danışmanlar kurulu üyeliği ve eğitmenliği de yapmaktadır.

Akademik kariyeri boyunca edebiyat alanında verdiği 'Narrative Analysis' (Kısa Öykü/Hikaye Analizleri), 'Rise and Development of English Novel' (İngilizce Romanının Doğuşu ve Gelişimi), 'World Mythology' (Dünya Mitolojisi), 'Shakespearean Literature' (Shakespeare Edebiyatı), 'Background of Western Literature' (Batı Edebiyatının Temelleri) gibi derslerin ders kitaplarını yazmıştır. 

Evli ve 5 çocuk babası olan Kaplan, iyi derecede İngilizce, Rusça, Lehçe ve Kazakça, orta derecede Almanca ve temel düzeyde Çince konuşabilmektedir.

 

  

Savunma ve Savaş Sanatları Geçmişi:

Küçük yaşlarda Cihat Ramazan Gürbüz Hocayla bir yıla yakın Tae-Kwon-Do çalıştı.

7 Yaşından bu yana Çin Savunma ve Savaş Sanatları eğitimi yapıyor.

Savunma/Savaş sanatları eğitimleri boyunca halen Almanya'da yaşayan Usta Nevzat BayrakUsta Lee Peng, Shaolin rahipleri Usta Zheng Xiaohong ve Usta Shi De WeiUsta Fong Chi WingUsta Yen ChienGM Samuel Kwok, GM Roland Tong ve Dr. Yip Yang Ming'le Kung-Fu çalışmalarını sürdürdü. Son 3 isimle halen çalışmakta; bu ustalarla yılda en az bir kez Çin’de, bir kez da Yip Man Ailesi Dünya Kampında çalışmalar yapmakta ve yılda 1 ya da 2 kez de Ülkemizde GM Samuel Kwok ile birlikte seminer ve çalışmaları organize etmekte.

Halen Yip Man soyağacına bağlı olarak ustası GM Samuel Kwok gözetimi altında Türkiye Yip Man Wing-Chun Ailesi SKMAA Birliği'ne bağlı olarak Yip Man Wing-Chun ve Dr. Yip Yang Ming ile de Taiji çalışmalarını sürdürmektedir. 

18 yıllık ilk eğitim döneminden sonra Güney Çin Savunma/Savaş Sanatları alanında uzman olarak eğitmenlik yetkisi aldı.

Geleneksel Çin Kung-Fu'su müfredat gereği psikoloji, Çin kültürüne göre beden dili ve teşhis, 5 element, Qigong, Taiji, Shaolin Qinna, Dim-Mak ve Çin tıbbı konularında eğitimler aldı.

Yurtdışında bulunduğu dönemlerde eğitimler verdiği birimlerle Systema ve Krav Maga çalıştı (Rusya, Polonya).

Güney Çin Savunma/Savaş Sanatları'nın yanı sıra Çin Kemposu olarak bilinen Lohan Tao alanında da ustalık yetkisi sahibidir. Ancak bu alanda eğitimler vermemektedir.

2012 yılında küçük yaşlardan beri çalıştığı Wing-Chun Kuen, Chow Gar Tong Long, Taiji Quan, Çin Kemposu, Systema ve Krav Maga sistemlerini birleştirerek çeşitli güvenlik birimlerine verdiği eğitimlerin sonucunda INSTINCT Combative Sytems isimli bir yakın savunma/dövüş sistemi geliştirdi. Bu konuda çalışmalarını halen sürdürmekte. 

Birçok ülkede savunma/savaş sanatları prensip ve felsefesi ışığında daha kaliteli yaşam seminerleri verdi, vermeye devam etmekte. Bu konuda 7 kitaplık bir kitap serisi yazdı.

Ülkemizin önde gelen firmaların yöneticilerine savunma/savaş sanatları prensipleri ışığında ‘Liderlik’ eğitimleri vermekte.

Ekim 2013'te Amerika'da 'Dünya Savaş Sanatları Konseyi' (World Wide Martial Arts Council) tarafından gerçekleştirilen 'Wing-Chun Alanında Savaş Sanatları Unvanıyla' ödüllendirildi ve WWMAC Türkiye Direktörü olarak atandı. 

Ocak 2014'te Amerika'nın Atlanta City şehrinde yapılan 'Action Martial Arts Magazine Hall of Honors'da 'Yaşam Boyu Başarı' (Silver Lifetime Achievement) ödülüne layık görüldü.

Nisan 2015'te Almanya'nın Münih şehrinde yapılan 'Munich Hall of Honors and Spirit' etkinliğinde 'Yılın Savaş Sanatları Ustası' ödülünü aldı.

Eylül 2016'da İsviçre'de gerçekleşen 'İsviçre Savaş Sanatları Onur Ödülleri' organizasyonunda 'Gold Award' (Altın Ödül) almış ve 'Savaş Sanatları Elçisi' unvanıyla ödüllendirildi.

Kaplan, halen Dünya Savaş Sanatları Konseyi (WWMAC) Türkiye Direktörlüğü görevini yapmakta.

 

  

 

Fotoğraflar